YOUTH OPEN SPACE – Regionalne Forum Młodych -2011/2012

W roku szkolnym 2011/2012 IX LO brało udział w projekcie YOUTH OPEN SPACE. Realizatorami projektu były: Fundacja ARS IMAGO, Stowarzyszenie Łódzka Inicjatywa Młodzieży, Fundacja PLATAN i Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Programu „Młodzież w działaniu”.

Finałowym działaniem projektu było  II Regionalne Forum Młodych, które odbyło się w dniach 23 – 25 kwietnia 2012 roku. Celem Forum było stworzenie wspólnej płaszczyzny porozumienia między młodymi ludźmi, a decydentami w zakresie zaplanowanych obszarów tematycznych.

W ramach Forum odbył się m.in. cykl paneli dyskusyjnych (Fundusze unijne dla młodzieży, Przyszłość edukacji – ku perspektywom rozwoju, Młodzież w regionie – perspektywy rozwoju, Kultura przestrzenią młodych, Swojskie oblicza dyskryminacji) z udziałem samorządowców, polityków, ekspertów oświaty, ludzi kultury i działaczy organizacji pozarządowych. Pierwszy dzień Forum  miał charakter warsztatowy i został przeprowadzony  w IX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Młodzież z Kutna, Piotrkowa Trybunalskiego, Łowicza, Skierniewic i Łodzi będzie wspólnie zastanawiałała się nad problemami dotyczącymi polityki młodzieżowej w skali miasta, regionu i województwa. Koordynatorem działań odbywających się w ramach Regionalnego Forum Młodych z ramienia IX LO była Pani Ewa Buchman.