Święto Odzyskania Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – kartka z kalendarza

 „Ojczyzna wolna” Ryszard Przymus

Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
Przyleciał, by go ująć w dłonie.

Zawsze był z nami – ptak wspaniały
Choć czasem ktoś odszedł daleko…
Bronił tej ziemi, bo ją kochał
Sercem pokoleń już od wieków.

Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek…
Dzisiaj radości kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość
I Jedenasty Listopada…

11 listopada 1918 roku to niezwykły dzień w historii naszej ojczyzny – po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość, rozejmem w lasku Compiègne pod Paryżem zakończyła się I wojna światowa. Obce flagi zostały zastąpione polskimi, a na ulicach wszystkich miast zapanowała niezwykła euforia z powodu rodzącej się niepodległości. Pierwszym dowódcą i naczelnikiem nowego państwa mianowano Józefa Piłsudskiego.

Na pamiątkę tych ważnych wydarzeń obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Choć w 1795 roku Polska przestała istnieć na światowych mapach, tradycja walki narodowowyzwoleńczej przetrwała, towarzyszyła kolejnym pokoleniom, stała się wyrazem ich jedności, męstwa i gotowości do poświęcenia, pozwoliła zachować niezależność i odrębność narodową.

Odkryjmy Polskę na nowo, doceńmy wolność i wielkość tych, którzy ją tworzyli, bądźmy dumni ze swej ojczyzny. Miejmy świadomość, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane nam na zawsze, i że wciąż należy dbać o te wartości i stale je pielęgnować. Cząstka ojczyzny jest w każdym z nas. Mamy nadzieję, że przygotowana prezentacja: „Polska i jej symbole”  będzie ciekawą lekcją patriotyzmu i miłości do rodzimego kraju, a w zamieszczonych materiałach każdy rozpozna te symbole, z którymi się utożsamia.