101 lat Niepodległej – akademia szkolna

7 listopada 2019 roku uczniowie wraz z pracownikami naszego liceum świętowali 101 lat Niepodległej Polski. Z tej okazji o godzinie 10. wspólnie zaśpiewaliśmy  Mazurka Dąbrowskiego. W części oficjalnej powitaliśmy dr Sebastiana Adamkiewicza, adiunkta w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, który poprowadził dla nas ciekawy wykład, prowokując przy tym do refleksji związanych z rocznicą wydarzeń 11 listopada 1918 roku. Wystąpienie gościa uświadomiło nam trudną drogę Polaków do niepodległości i ich wielkie marzenia o państwie wolnym i idealnym. Wspominaliśmy ojców założycieli Niepodległej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, a także zwykłych ludzi zaangażowanych w walkę o wolną Polskę, twórców literatury, którzy przez cały czas zaborów nie porzucili myśli o wolności, bo ta żyła w ich wspomnieniach. Po wykładzie – w części artystycznej – wystąpili członkowie szkolnego koła teatralnego i chóru, którzy przygotowali wyjątkową lekcję historii, wypełnioną śpiewem legionowych pieśni i recytacją wspomnień piłsudczyków. Na koniec wraz z Panem Młodym i Panną Młodą z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego poszukiwaliśmy Polski. Okazało się, że kryje się ona w sercu każdego Polaka. 

Zachęcamy wszystkich od obejrzenia wystawy pod tytułem “Droga do Polski”, którą dzięki uprzejmości Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi będziemy gościć w murach naszej szkoły do 3.12.2019r.